Druga nacionalna konferenca o mladinski pastorali je potekala z motom “Koga slišim, kako odgovarjam?” 12.-14. marca 2015 v Nazarjih
Konferenca, ki jo je pripravil Medškofijski odbor za mladino v sodelovanju s Socialno akademijo, je bila namenjena nosilcem mladinske pastorale na škofijah in župnijah, redovnih skupnostih in laiških združenjih.
V imenu Svetopisemske družbe Slovenije sem se konference udeležil prostovoljec Tilen.
Namen konference je bil povezati nosilce mladinske pastorale za sodelovanje in nadgraditi skupne temelje za prihodnost s prenovljenimi temeljnimi smernicami. Udeleženci so prvi večer prisluhnili glasu lastne poklicanosti, naslednja dva dneva pa namenili pozornost zajemanju pastoralne vneme v osebnem pogovoru z Jezusom, poslušanju resničnih potreb mladih, pregledu načinov odgovarjanja nanje v minulih desetletjih, spoznavanju današnjih spremenjenih razmer v družbi in Cerkvi, statistikam vernosti mladih ter v zastavljanju skupnih prednostnih nalog v prihodnje. Oba dneva je bil prisoten škof Anton Jamnik, ki je izpostavil nujnost uvajanja in opremljanja tudi bogoslovcev in mladih duhovnikov za misijonarski zanos, saj je še kako potreben in lahko predstavlja na župnijah odločilno pobudo ali zavoro novi evangelizaciji in pastorali nasploh.
Prisotnost Svetega pisma na konferenci
Gost iz Zagreba, salezijanski študentski duhovnik don Damir Stojić, je v svojem nastopu podal pomenljivo pričevanje in izkušnje v študentski pastorali od svojih začetkov. Sedem opornih točk evangelizacije med mladimi je v veliki meri utemeljil prav na Svetem pismu. Njegova iztočnica je bila, da so mladi željni Boga (“Vsi te iščejo” Mr 1,37), čeprav se morda tega ne zavedajo, pravzaprav pa o tej neizpolnjenosti s čimerkoli drugim pojejo celo pesmi (“I can get no satisfaction” in zavestno: “I still haven’t found what I’m looking for”). Pomagajmo jim odkriti to hrepenenje, čeprav se Bog razodeva celo takim, ki ga ne iščejo (“Našli so me tisti, ki me niso iskali, razodel sem se njim, ki niso spraševali po meni” Rim 10,20). Naslednja točka se je glasila: “Ne bojte se” (Mt 14,27 idr.) Lahko bi govorili kar o kulturi strahu, je povedal don Damir. Toda pošilja te Bog, on stoji za tabo, govoriš v njegovem imenu, le česa bi se bal? (prim. Ps 27) Izpostavil je pomembnost osebnega srečanja z živim Jezusom, eklezialne izkušnje, čistega veselja, ki je nalezljivo, ljubezni in žrtvovanja, pravzaprav podarjanja časa mladim. Pri evangelizaciji pa lahko računamo tudi na preganjanje in mučeništvo.
Don Damir je osvetlil po njegovem mnenju premalo poznano šesto poglavje Katekizma katoliške cerkve, ki govori o evangelizaciji v šestih stopnjah po smiselnem zaporedju. Končno je predstavil še “svoj” model evangelizacije, ki ga živijo njegovi študentje, to je z neposrednim sporočilom o Jezusovi ljubezni v sleherni konkretni situaciji človeka. Priporočil je “celotno Božjo bojno opremo” (prim. Ef 6,11) in pomen duhovnega vodstva pri razločevanju poslanstva evangelizatorjev.
Udeleženci konference so se pri predstavitveni polici Svetopisemske družbe Slovenije seznanili z naborom najbolj aktualnih izdaj Svetega pisma in drugih publikacij Svetopisemske družbe za proučevanje Svetega pisma.
Pred zastavljanjem prednostnih področij v prihodnje so udeleženci položili svoje srce pred Kristusov križ v slavilni molitvi ob vrsticah iz snopiča Daj Besedo!, ki ga je Svetopisemska družba pripravila za mlade. Tisti, ki še niso poznali snopiča, so vzeli svoj izvod s seboj, nekateri pa so se zanimali za naročilo večjega števila snopičev za svoje birmance ali mladince.
Tudi navzočnost Svetopisemske družbe na konferenci je doprinesla poudarek na pomembnosti vključevanja Svetega pisma v osebno formacijo pastoralnih delavcev. To, da slišimo in odgovarjamo Jezusu, ki ga oznanjamo, je predpogoj evangeliziranja drugih. Večja umestitev Svetega pisma v pastoralno delo pa je prišla tudi v nabor predlogov za sklepne smernice in delovne skupine za naslednjo nacionalno konferenco, ki bo predvidoma v roku enega leta.
Tilen Gregor Urtelj
Več prinaša članek z dogodka in video prispevek predavanja don Damirja Stojića na strani organizatorja.