Iz sveta Svetovne zveze Svetopisemskih družb:
Duh veje med ljudstvom Hmong v severnem Laosu
V odmaknjeni vasi Huaylieng, ki leži na severu Laosa, se tiho, a odločno odvija izjemna preobrazba.
V tej idilični, a izolirani vasici se je belska manjšina Hmongov dolgo spopadala z izzivi nepismenosti. Prelepa, a nedostopna pokrajina province Oudomxay je imela zaskrbljujoče statistične podatke – skoraj 40 % odraslih žensk in 20 % odraslih moških ni znalo brati ali pisati. Najbolj prizadete so bile manjšinske etnične skupine, ki so predstavljale skoraj polovico laoškega prebivalstva in so živele na oddaljenih podeželskih območjih. Hmongi, podskupina ljudstva Miao, so našli svoj dom v severnih regijah Laosa, njihovo število pa se je povečalo in predstavlja 9,2 % prebivalstva države. Med njimi je bilo približno 40.000 hmonških kristjanov, večina jih je pripadala laoški evangeličanski cerkvi.
Svetopisemska družba Laosa (LBS) se je lotila velike misije, da bi se spopadla z vsesplošno nepismenostjo, ki je zajemala regijo. LBS je izdala celotno Sveto pismo v laoških in hmonških jezikih. Leta 2017 so se z odobritvijo ministrstva za izobraževanje podali na šestletno pot, da bi dosegli opismenjevanje po vsej državi, vključno s skupnostmi, ki govorijo jezik Hmong in uporabljajo nacionalni jezik.
Skupaj s ključnimi voditelji iz hmonških cerkva in skupnosti je LBS v prvem tednu septembra 2023 začela z izvedbo opismenovanj. Razvili so mnogo gradiv, kot so kratke zgodbice, abecedniki, velike zasedene slike, kartice z zaporedjem in govoreče knjige.
Program opismenjevanja, ki ga izvaja LBS, je v preteklih letih spremenil približno pet tisoč nepismenih prebivalcev Laosa, ki so odkrili moč branja in pisanja.
Bistvo preobrazbe je v začetnih učbenikih, ki jih je razvil LBS. Ta gradiva so 80 % svoje vsebine črpala iz Svetega pisma, kar je učencem omogočilo, da niso samo pridobili pismenost, ampak so se tudi poglobili v bogate zgodbe svoje vere.
Čeprav je bilo težko izmeriti splošni učinek na življenja teh učencev, so se pokazale spremembe. Nekoč tihi glasovi v vasi Huaylieng so začeli odmevati z novo pridobljeno samozavestjo. Sposobnost branja in pisanja jim je dala moč, da se na globok način povežejo s svojo vero. Bolj so se vključili v dejavnosti v svojih cerkvah in se iz opazovalcev spremenili v aktivne udeležence.
To je bilo mogoče videti v nasmehih moderatorja in učencev iz manjšinske skupine belih Hmonov, ki so sedeli v svojem skromnem domu in prebirali učbenike, ki so jim odprli svet znanja. Njihovo življenje ni bilo več omejeno s sencami nepismenosti. Zdaj so bili pripovedovalci zgodb, zagovorniki in glasovi svoje skupnosti, ki jim je pisana beseda dala moč.
“Bog me ima tako rad, ker mi je omogočil, da sem se naučil brati in pisati. Bil sem zelo žalosten, ko sem moral po dveh letih šolanja zapustiti šolo, da bi z družino delal na kmetiji. Ko sem sprejel Jezusa Kristusa in prišel v cerkev, je Svetopisemska družba v naši cerkvi predstavila ta projekt opismenjevanja. Zelo sem hvaležen, da mi Bog daje priložnost za učenje in kmalu bom lahko bral Božjo besedo.” Bao, 30 let, učenec projekta opismenjevanja.
“Prihajam iz etnične skupine Hmong in služim med verniki Hmong. Po diplomi v semenišču na Tajskem sem se prostovoljno prijavil za duhovnika v cerkvi v mojem rojstnem kraju,” je povedal Jumta-udom. “Opazil sem, da veliko članov cerkve ne zna brati in pisati, zlasti ne v laoškem jeziku, ki je naš nacionalni jezik. Poleg nekaterih odraslih je tudi nekaj otrok, starih od 9 do 14 let, ki so morali zaradi ekonomskih razmer na pol poti zapustiti šolo. Z navdušenjem jim omogočam tečaj pismenosti, da bodo lahko sami brali Sveto pismo.” Jumta-udom, 25 let, vodja projekta opismenjevanja