Ponovitev iz prejšnje kateheze
V tretji katehezi si odkrival, da je bistvo naše vere v tem, da veruješ, da je Jezus vstal od mrtvih, da živi in prebiva v tvojem srcu. Še več! Jezus je svojim učencem obljubil, da jim bo dal moč iz nebes, Svetega Duha, ki bo njihov strah in dvome spremenil v pogum in navdušenje.
V tem tednu si v bralnem načrtu spoznaval darove Sv. Duha. Imaš občutek, da ti je Sveti Duh še vedno bolj neznanec kakor znanec? Res je, da je Sveti Duh precej skrivnosten, zato ti predlagam, da si pogledaš naslednji filmček, ki ti bo pomagal na preprost način odkrivati Svetega Duha.
Oglej si filmček:
Video ima tudi slovenske podnapise! Če se ne pokažejo avtomatsko, klikni na nastavitve (“kolešček”), in pod Podnapisi (Subtitles) izberi Slovenščina.
Jezus v mojem življenju
- V filmčku si slišal, da Sveti Duh dela vse novo. Tako Jezus v moči Sv. Duha ozdravlja bolne, rešuje tiste, ki so ujeti v zlo, obuja mrtve…
- Si dovoliš upati, da more Sv. Duh spremeniti tudi tvoje življenje?
To so pričevanja nekaterih, ki so se odločili, da svoje življenje zaupajo vodstvu Sv. Duha:
Urška Šutar, pripravnica v odvetniški pisarni:
»Svetega Duha občutim kot milino. K Svetemu Duhu se obrnem vselej, ko ne vem kako bi kaj povedala Bogu, ko niti sama dobro ne vem kaj je v mojem srcu. K njemu se obračam tudi s prošnjo za njegove darove, za modrost, spoznanje, vero…in on mi odpira oči, za stvari, ki jih sama ne morem dognati. Sveti Duh je kot stikalo, s katerim se prižge luč in človek vidi. Brez svetlobe je zaman vsak človekov umski, srčni ali telesni napor – v temi ne bo videl. Če pa le premakne stikalo, bo spregledal. In na to se vselej popolnoma zanesem.«
Simon Potnik, duhovnik:
»Da bi se lotil opisovati Svetega Duha? Saj bi, pa pojma nimam. Lahko pa vsaj malo opišem njegovo delovanje, oziroma njegovo odsotnost. Si predstavljaš, da poslušaš glasbo, vsi okoli tebe plešejo, se zabavajo, ti pa ne slišiš čisto nič. Ali jedo hrano in vidiš, da jim tekne, da jim je res dobra, tebi se pa zdi, da imaš v ustih ene same suhe drobtine in še te so brez okusa. In s Svetim Duhom je tako… ne slišiš samo glasbe, slišiš pesem, smisel, veselje, utrip. Življenje in vse dobi okus, barvo, lepoto. Ja, to in še več dela Sveti Duh.«
Jana Rovtar, uršulinka:
»Zame je Sveti Duh več kot prijatelj. Nekdo, za katerega želim, da k meni ne bi samo prihajal na obisk, ampak da bil pri meni, no, v meni doma. Sveti Duh me preseneti kot nihče, prečisti bolj kot trpljenje, usmerja neprimerljivo boljše kot google maps, tudi ko sem brez baterije in wifija.«
Marko Ipavec, prevajalec in družinski oče:
»Na svoji poti hoje za Kristusom, vsak dan prosim Očeta, naj me napolni s Svetim Duhom. On deluje zelo konkretno – kot Kristusovega učenca, moža, očeta, prijatelja, me usmerja najprej pri odločni hoji za Gospodom, daje mi konkretne tolažbe, daje mi spoznanja, kaj je dobro za mojo rast z Bogom, za pot, po kateri mora hoditi moja družina, za moje preoblikovanje v podobnost Kristusu. Sodelovanje s Svetim Duhom je stvar vaje, pa tudi tega, da te nekdo konkretno preko Božje besede o tem poučuje. Življenje po Duhu ni lahko, ker je zoper to, kar si kot ljudje želimo in k čemur težimo, vsebuje pa neizmerno polnost in popolnost, ki jo zmoremo samo zaradi Njega in v Njegovi moči. Sveti Duh je za ta svet norost, za nas kristjane pa resnična svoboda, v katero nas je poklical Kristus. Drznite si, da postane vaš vsakdanji spremljevalec in svetovalec!«
Sveto pismo
Branje in razlaga odlomka
Poišči odlomek Rim 8, 4-17, ga preberi in odgovori na naslednja vprašanja. Pomagaš si lahko z razlago, ki sledi.
1. Življenje po Duhu in mesu?!
1. Kaj pomeni, da človek živi »po mesu«?
2. Kaj pomeni, da človek živi po Duhu?
3. Kaj Jezus obljublja tistim, ki bodo živeli po Duhu?
- Življenje po mesu pomeni, da sledim mislim, navdihom in prepričanjem kako postati srečen, ki mi jih ponuja ta svet: uživaj kar se da; ne oziraj se na druge, ko hočeš doseči svoje; delaj kaj hočeš, v tem je prava svoboda; nič ni narobe, če ga kdaj malo več spiješ… Sv. Pavel, ki je napisal to pismo kristjanom v Rimu, miselnost tega sveta, ki ti obljublja nebesa na zemlji, imenuje »meseno mišljenje«, saj prej ali slej prinese smrt, npr. odvisnik zaradi želje po vedno večjem užitku umre zaradi prekomerne doze.
- Meseno mišljenje lahko imenujemo tudi »človeško mišljenje«. Temu nasproti Pavel postavlja »duhovno mišljenje«, kar pomeni, da se pustim voditi navdihom, mislim, predlogom Sv. Duha. Bog pa človeku vedno predlaga nekaj kar je zanj dobro, tudi če njegovi predlogi izgledajo včasih manj privlačni: vztrajno treniraj, čeprav se ti danes ne da; pomagaj mami, ki je preobremenjena z delom; vzemi si čas za prijatelja, ki je iskren do tebe; povej po resnici, da si dobil slabo oceno… Duhovno mišljenje, ki ga imenujemo tudi »božje mišljenje«, se naši človeški volji pogosto upira. A bolj, ko prosim Sv. Duha, da me vodi in navdihuje, več prostora je v mojem srcu za to, da nase gledam s Božjim pogledom.
- Jezus obljublja vsem, ki se pustimo voditi Svetemu Duhu svobodo, srečo, a tudi preizkušnje v katerih se utrdimo. Pavel v pismu napiše, da bo Sv. Duh naša telesa obudil tako kot je obudil Jezusa po smrti. Sv. Duh nas torej ne omejuje, ampak nam pomaga, da odkrijemo, da nas ima Bog rad kot svoje otroke, da je naš Oče. Še več, pravi, da bo Oče vso svojo srečo in ljubezen delil s svojimi otroki.
Razumeš sedaj, zakaj ta kateheza nosi naslov Sveti Duh je mlad? Kdor živi po Duhu, daje v svojem srcu prostor ljubezni, veselju, miru, dobroti… To pa so sadovi Duha. A si se že kdaj vprašal, zakaj so stari ljudje, ki imajo dobro srce, kljub gubam lepi in mladostnega duha? To dela v njih Sv. Duh, ko njihova srca napolnjuje z dobrohotnostjo, veseljem, mirom…
2. Sadovi Duha in dela mesa
V Svetem pismu poišči odlomek Gal 5, 16-26 , ga preberi in odgovori na naslednja vprašanja. Pomagaš si lahko z razlago, ki sledi.
1. Primerjaj dela mesa in sadove Duha. Kaj odkriješ? K čemu te kliče Gospod?
2. Zakaj je težko živeti po Duhu?
3. Zakaj človek, ki se pusti voditi mesenemu mišljenju, ne more vstopiti v Božje kraljestvo?
4. Kaj pomeni križati svoje meso?
- To vprašanje nima razlage zato, da Sv. Duh spregovori tebi osebno.
- Svoje življenje je težko prepustiti Sv. Duhu, ker mislimo, da nam bo Bog vzel tisto, kar imamo radi. Ta dvom in nezaupanje je povzročil greh. Prav tako zaradi naše grešnosti doživljamo, da hočemo dobro, a se naša volja upira, da tega večkrat ne storimo. Pavel napiše, da so naše želje in Božje želje nasprotne. Mi si želimo, da bi takoj dobili, kar prosimo, Bog pa vidi, kdaj nam je nekaj v korist in kdaj nam bo škodovalo, zato nas včasih ne usliši.
- Dela mesa umažejo človekovo srce z ljubosumjem, jezo, prepirljivostjo, častihlepnostjo, odvisnostmi, nezvestobo… Kdor tako živi, ne more živeti z Bogom, ki nas je prišel ravno vsega tega odrešit, ko je poslal Jezusa na zemljo. V nebesa namreč ne boš mogel stopiti v umazani, temveč le v praznični obleki.
- V nebesih bo prostor samo za ljubezen. Zato je vsak Jezusov učenec poklican, da pri spovedi Jezusu prizna svoje padce, grehe, slabe navade, ki ga ovirajo, da bi sprejel njegovo ljubezen. Ta Božja beseda te vabi, da se zavestno odpoveš kakšni svoji razvadi, ki ti škoduje, kar lahko imenujemo tudi, da »križaš svoje meso« iz ljubezni do Jezusa.
Ta dva odlomka nam pomagata razumeti, da brez pomoči Boga, torej božje milosti, nismo sposobni svoje življenje zaupati vodstvu Sv. Duha, ampak se raje prepustimo, da nas vodijo naše »mesene«, človeške želje. Zato je molitev k Sv. Duhu tako zelo pomembna. Povabim te, da ta teden vsak dan zmoliš predlagano molitev in Sv. Duha tudi čez dan pokličeš v svoje srce s preprostim vzklikom: »Pridi, Sv. Duh, vodi me.«
Molitev
Sv. Duh, danes ti izročam samega sebe in dan, ki je pred menoj. Pomagaj mi, da bom prisluhnil tvojim mislim, navdihom in se po njih ravnal. Daj mi moč, da bom delal dobro in se varoval slabega. Daj mi moč, da bom kdaj presegel samega sebe in storil to, čemur se upira moj ego. Pridi Sveti Duh, napolni moje srce s svojo lučjo in močjo.
Naloga
Preberi članek o najstniku Carlu Acutisu, ki je svoje življenje izročil Jezusu in pri 15 letih postal svetnik.